Čo je účinná metabolická diéta, recenzie a recepty

Ak sa snažíte schudnúť a uvažujete o metabolickej diéte, ste v dobrej spoločnosti, pretože vzhľadom na národnú mieru obezity v USA dnes mnoho ľudí hľadá najlepšiu metódu. Nízkosacharidový diétny trend prišiel do módy s vydaním Atkinsovej diéty.

Od tejto publikácie existuje veľa variácií a metabolická diéta je jedným z nových trendov.

Základom tejto diéty je zmena spôsobu, akým vaše telo spaľuje kalórie. Ale ako to urobíte? Pokračujte v čítaní a objavte najnovší výskum tohto nového diétneho trendu.

Čo je to metabolická diéta?

Je známe, že akákoľvek diéta, ktorá poskytne človeku menej kalórií, ako denne spáli, spôsobí chudnutie. Prečo by ste teda uprednostnili metabolickú diétu pred inou?

Pod hlavičkou metabolickej diéty sú názvy ako diéta pre rýchly metabolizmus, diétny faktor MD a diéta s vysokým metabolizmom. To všetko sú veľmi malé variácie alebo nové zatočenia v pôvodnom programe obmedzenia príjmu uhľohydrátov Atkins.

Metabolická diéta sa líši v tom, že je založená na presvedčení, že nie všetky sacharidy sú si rovné. Niektoré variácie tejto diéty obsahujú komplexné sacharidy, ktoré sú v iných diétnych plánoch s obmedzeným príjmom sacharidov zakázané. Niektoré z týchto komplexných zahrnutých uhľohydrátov sú celozrnné produkty, ovos a hnedá ryža. Rovnako ako ostatné diéty s obmedzeným príjmom sacharidov však vylučujú všetky rafinované sacharidy, ako sú kvety, cukry a spracovaný chlieb.

Klinické štúdie ukázali, že diéty, ktoré poskytujú menej spracované celozrnné produkty, sú „nielen bezpečné a účinné pri chudnutí, ale tiež zlepšujú rizikové faktory metabolického syndrómu, cukrovky, zlepšujú ukazovatele zápalu a zdravia srdca“.

Cieľom diét s veľmi nízkym obsahom sacharidov je presunúť telo na spaľovanie tukov na energiu, nie na sacharidy. To povedie k produkcii zlúčenín nazývaných ketóny, o ktorých sa predpokladá, že znižujú chuť do jedla. Tu je jedna dôležitá poznámka: Výbor pre výživu Rady pre výživu, telesnú aktivitu a metabolizmus American Heart Association nepodporuje používanie diét s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom uhľohydrátov na chudnutie. Bohužiaľ, ako takmer pri všetkých diétach, v lekárskej komunite existujú nezhody. Pred začatím akejkoľvek diéty sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Jednou zo základných premís tejto diéty je, že budete jesť menšie jedlá s nízkym obsahom uhľovodíkov po celý deň, zvyčajne tri pravidelné jedlá s dvoma občerstvením, ktoré pomôžu naštartovať metabolizmus človeka. Ukázalo sa, že malé časté jedlá môžu ľuďom pomôcť lepšie zvládať hlad po celý deň.

Prečo metabolická diéta?

Zástancovia diéty metabolického centra zdôrazňujú, že celkovým cieľom je vytvoriť trvalé zmeny v strave a životnom štýle človeka. Je zaujímavé, že toto je cieľ takmer všetkých diétnych programov.

Žiaľ, ukázalo sa, že mnoho ľudí, ktorí „držia diétu“, z toho nakoniec spadne a vráti sa k návykom, ktoré ich v prvom rade dostali do problémov. To je hlavný dôvod, prečo sa propagujú zmeny životného štýlu.

Je metabolická diéta bezpečnou diétou?

Niektoré diéty sľubujú zníženie hmotnosti až o 20 libier počas štyroch týždňov. Dokonca zobrazujú mnohé svedectvá z týchto tvrdení. Štúdie však chýbajú. Väčšina zdravotníckych pracovníkov považuje takéto rýchle chudnutie za nezdravé a nebezpečné. Jediný čas, kedy lekári rýchlo obhajujú chudnutie, je pod špeciálnym vedením a programami pred operáciou.

Tu je potrebné poznamenať, že každý človek sa od iného mierne líši a nie všetky diétne programy sú vhodné pre každého. Napríklad ľudia s akýmkoľvek špeciálnym zdravotným stavom by mali byť obzvlášť zdržanliví v diétach.

Pred začatím akéhokoľvek diétneho programu je dôležité poradiť sa so svojím lekárom. Napríklad každý jednotlivec na liekoch znižujúcich hladinu cukru v krvi, ako sú diabetici, musí úzko spolupracovať so svojim lekárom na úprave dávkovania liekov, aby sa predišlo epizódam nízkeho cukru.

Záver:

Bez ohľadu na zdravotný stav s priamym nosom alebo nie, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s diétou spojenou s metabolizmom alebo akoukoľvek inou diétou.

Scroll to Top