Verimli metabolik diyet, İnceleme ve yemek tarifleri nedir?

Kilo vermeye çalışıyorsanız ve Metabolik Diyet’i düşünüyorsanız, bugün ABD’de ulusal obezite oranıyla birlikte birçok insan kendileri için en iyi yöntemi aradığı için iyi bir şirketsiniz. Düşük karbonhidrat diyeti akımı, Atkins diyetinin yayınlanmasıyla birlikte moda oldu.

Bu yayından bu yana pek çok varyasyon oldu ve metabolik diyet yeni bir trend.

Bu diyetin temeli, vücudunuzun kalori yakma şeklinin değişmesidir. Ama bunu nasıl yaparsın? Bu yeni diyet trendiyle ilgili en son araştırmaları keşfetmek için okumaya devam edin.

Metabolik diyet nedir?

Bir kişinin bir günde yaktığından daha az kalori almasını sağlayan herhangi bir diyetin kilo kaybına neden olduğu iyi bilinmektedir. Öyleyse neden metabolik diyeti diğerlerine tercih edesiniz?

Metabolik diyet başlığı altında hızlı metabolizma diyeti, MD diyet faktörü ve yüksek metabolizma diyeti gibi başlıklar bulunur. Bunların hepsi, orijinal Atkins karbonhidrat kısıtlama programında çok küçük değişiklikler veya yeni dönüşlerdir.

Metabolik diyetin farkı, tüm karbonhidratların eşit olmadığı inancına dayanmasıdır. Bu diyetin bazı varyasyonları, diğer karbonhidrat kısıtlı diyet planlarında yasaklanan karmaşık karbonhidratları içerir. Dahil edilen bu karmaşık karbonhidratlardan bazıları tam tahıllar, yulaf ve kahverengi pirinçtir. Bununla birlikte, diğer karbonhidrat kısıtlı diyetler gibi, çiçekler, şekerler ve işlenmiş ekmek gibi tüm rafine karbonhidratları hariç tutarlar.

Klinik araştırmalar, daha az işlenmiş kepekli tahıllar sağlayan diyetlerin “sadece kilo kaybı için güvenli ve etkili olmakla kalmayıp, aynı zamanda metabolik sendrom, diyabet için risk faktörlerini iyileştirdiğini, inflamasyon belirteçlerini ve kalp sağlığını iyileştirdiğini” göstermiştir.

Çok düşük karbonhidratlı diyetlerin amacı, vücudu enerji için karbonhidrat yerine yağ yakmaya kaydırmaktır. Bu, iştahı azalttığına inanılan keton adı verilen bileşiklerin üretimine yol açacaktır. Burada önemli bir not: Amerikan Kalp Derneği’nin beslenme, fiziksel aktivite ve metabolizma ile ilgili beslenme komitesi, kilo kaybı için yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetlerin kullanımını desteklememektedir. Ne yazık ki, hemen hemen tüm diyetlerde olduğu gibi, tıp camiasında da anlaşmazlık var. Herhangi bir diyete başlamadan önce her zaman önce doktorunuza danışın.

Bu diyetin temel önermelerinden biri, bir kişinin metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için gün boyunca daha küçük, düşük karbonhidratlı öğünler, tipik olarak iki atıştırmalıkla birlikte üç normal öğün yemek yemenizdir. Küçük ve sık öğünlerin, insanların gün boyunca açlığı daha iyi yönetmesine yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Neden Metabolik Diyet?

Metabolik Merkez diyetinin savunucuları, genel hedefin bir kişinin diyetinde ve yaşam tarzında kalıcı değişiklikler yaratmak olduğunu vurguluyor. İlginçtir ki, neredeyse tüm diyet programlarının amacı budur.

Maalesef, “diyet yapan” birçok kişinin sonunda bu diyeti bırakacağı ve başlarını belaya sokan alışkanlıklara geri döneceği gösterildi. Yaşam tarzı değişikliklerinin teşvik edilmesinin ana nedeni budur.

Metabolik Diyet güvenli bir diyet midir?

Bazı diyetler, dört hafta boyunca 20 pound’a kadar kilo vermeyi vaat ediyor. Hatta bu iddialardan birçok referans gösteriyorlar. Ancak, çalışmalar eksiktir. Çoğu sağlık uzmanı, bu kadar hızlı kilo vermeyi sağlıksız ve güvensiz buluyor. Tıp uzmanlarının hızlı kilo vermeyi savunduğu tek zaman, ameliyattan önce özel rehberlik ve programlar altındadır.

Burada şunu belirtmek gerekir ki her insan diğerinden biraz farklıdır ve her diyet programı herkese uygun değildir. Örneğin, herhangi bir özel tıbbi durumu olan kişiler özellikle diyet konusunda temkinli olmalıdır.

Herhangi bir diyet programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Örneğin, şeker hastaları gibi kan şekerini düşüren ilaçlar kullanan herhangi bir kişi, düşük şeker olaylarından kaçınmak için ilaç dozunu ayarlamak için doktoruyla yakın bir şekilde çalışmalıdır.

Sonuç:

Doğrudan tıbbi bir durum olup olmadığına bakılmaksızın, metabolik ile ilgili bir diyete veya bu konuda başka bir diyete başlamadan önce doktorunuza danışın.

Scroll to Top